Gospodarka w naszych czasach staje się coraz bardziej oparta na usługach, niż na przemyśle i produkcji. Nie ulega wątpliwości, że pomimo ogromnej i rosnącej konsumpcji, to właśnie usługi dają zatrudnienie większej liczbie osób, niż produkcja. W latach pięćdziesiątych sytuacja była odwrotna i wówczas większość ludności krajów zachodnich pracowała właśnie w fabrykach. Najbardziej znaną fabryką tego typu była wówczas amerykańska General Motors, która znalazła swoje miejsce w książkach autorstwa Kurta Vonneguta, jednego z najlepszych pisarzy XX wieku. Czy w takim razie produkcja nie jest już opłacalna i lepiej zainwestować w branżę usługową?
Przemysł i produkcja w XXI wieku
Jak się okazuje, w przemyśle ciągle warto działać. Dużym powodzeniem cieszy się produkcja sprzętów, potrzebnych w fabrykach. Wciąż na dużą skalę jest produkowany si3n4, czyli innymi słowy azotek krzemu, potrzebny do produkcji wielu substancji, z jakich korzystamy na codzień. Również uszczelniacz kasetowy jest wciąż wytwarzany w fabrykach. Oprócz niego, ciągle wytwarza się duże ilości spawalników, które umożliwiają zgrzewanie punktowe.
Pomimo tego, nie ulega wątpliwości, że obecnie największym graczem, jeśli chodzi o przemysł są Chiny oraz inne kraje leżące w Azji. Stany Zjednoczone oprócz swojego przerzucenia się na usługi zamieniły się w kraj oparty o branżę finansową. Natomiast kraje arabskie skupiają się na wydobyciu ropy naftowej, co czyni je jednymi z bogatszych krajów świata. W takim wypadku Europa w największej mierze jest oparta o usługi. Na naszym kontynencie nie dochodzi do masowej produkcji, tak jak ma to miejsce w Chinach. Czy w takim wypadku Europa zostanie wkrótce przegoniona przez inne światowe mocarstwa? Niestety musimy liczyć się z tym, że prawdopodobnie właśnie tak się stanie. W co zatem warto inwestować w dzisiejszych czasach i jaką specjalizację obrać?
Rozwój zawodowy po roku 2020
Jedynym pewnym rynkiem, jaki rozwija się zarówno w Europie jak i w Stanach Zjednoczonych wydaje się być branża IT. Mówimy zatem o wszystkich specjalistach, którzy wytwarzają oprogramowanie. Na rynku ciągle brakuje osób, które potrafią zakodować aplikacje lub bardziej skomplikowaną technologię. Z tego względu, to właśnie IT wydaje się najbardziej odpowiednią ścieżką zawodową dla młodych i niezdecydowanych osób. Z całą pewnością w najbliższych dekadach popyt na specjalistów z tej branży będzie tylko rosnąć.
Aby wejść na rynek IT, trzeba nauczyć się programować. Wiele osób w tym celu wybiera kierunki ścisłe, kierując się bardziej na politechniki, niż na uniwersytety. Jeśli jednak już skończyłeś studia i chcesz się przebranżowić, wówczas rozwiązaniem dla Ciebie mogą być dostępne online kursy. Średnio taki kurs zajmuje od dziewięciu do dwunastu miesięcy i pozwala zdobyć wiedzę wystarczającą, aby zacząć pracować jako Junior Specjalista w branży IT. Dobrze jest także znaleźć firmę, która świadczy programy stażowe dla pracowników działu IT, w ten sposób nauczysz się najwięcej.
Najnowsze komentarze